Wartości liczbowe podawane przez system miejskich mierników są pomiarami BIEŻĄCYMI tzn. podają wartość stężenia pyłów w powietrzu z ostatniej godziny. Fundacja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG), która jest twórcą wejherowskiego systemu, stosuje do oceny tych pomiarów skalę klasyfikacji zgodne z polskim indeksem jakości powietrza publikowanym przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Skala zawiera sześć poziomów zanieczyszczenia w zależności od kategorii indeksu oznaczonych symbolami graficznymi i kolorami: https://powietrze.wejherowo.pl/help.
Na stronie internetowej Urzędu Miasta znajduje się mapa, na której wizualizowane są bieżące dane z ostatniej godziny w postaci:
Wartości liczbowe z miejskich mierników przedstawiają bieżący stan powietrza, tak aby mieszkańcy mogli ocenić i mieli wiedzę, co się dzieje w danym momencie. Przedstawiane wartości liczbowe w miejskim systemie są wynikami pomiarów BIEŻĄCYCH (jednogodzinnych) i nie należy ich porównywać do wartości dopuszczalnych (norm) ŚREDNIODOBOWYCH LUB ŚREDNIOROCZNYCH tzn. 50 µg/m3 i 40 µg/m3 dla PM10 oraz 25 µg/m3 dla PM2,5, które często pojawiają się w obiegu lub publikacjach.
Wartości 50 µg/m3, 40 µg/m3 lub 25 µg/m3 można porównywać tylko z odpowiednio wyliczonymi średnimi stężeniami rocznymi lub dobowymi, tzn. uśrednionymi pomiarami w ciągu roku lub 24 godzin. Porównywanie pomiarów bieżących z dopuszczalnymi średnimi stężeniami dobowymi lub rocznymi nie ma sensu.
Poziomy dopuszczalne (normy) stężeń pyłów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 24 sierpnia 2012 r. sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu wynoszą:
a) PM10
b) PM2,5
Wyżej opisane wartości 40 µg/m3 i 50 µg/m3 oraz 25 µg/m3 nie stanowią żadnej "normy" dla pomiarów z miejskich mierników.
POJAWIAJĄCE SIĘ NA MAPIE SYMBOLE
NIE OZNACZAJĄ PRZEKOCZENIA NORM
Należy pamiętać, że przy niekorzystnym nałożeniu się czynników zewnętrznych (pogoda lub transportowane w atmosferze zanieczyszczenia) oraz czynników lokalnych, może wystąpić chwilowy znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza.
Pomiary średniodobowe i średnioroczne
Pomiary średniodobowe i średnioroczne wykonywane są na stacji referencyjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które te dane są najbardziej miarodajne i prawnie stanowią podstawę do prowadzenia analiz przez właściwe jednostki takie jak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku czy Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Stworzona miejska sieć monitoringu powietrza w Wejherowie w swoich zadaniach nie ma zastąpić stacji referencyjnej WIOŚ – stanowi uzupełnienie systemu, które ma pokazać bieżące informacje o stanie jakości powietrza w danym momencie, tak aby można było na bieżąco ocenić sytuację i podjąć działania.