Jest to temat, który dla wielu spośród czytających może wydać się kontrowersyjny, jednak gdy mu się bliżej przyjrzeć, okazuje się on niezwykle istotny z punktu widzenia zarówno zdrowia naszych podopiecznych, jak i zapobiegania bezdomności. Korzyści wynikające z przeprowadzenia zabiegu są udowodnione medycznie, a mimo to wśród opiekunów powtarzane są nieprawdziwe teorie. Omówimy je, obalając szkodliwe tezy.
1. Suka/kotka musi raz urodzić - MIT! Nie ma medycznych powodów, dla których suczka czy kotka musi urodzić. Wręcz przeciwnie. Ciąża i poród to olbrzymi wysiłek dla organizmu.
2. Sterylizacja skraca życie zwierząt - MIT! Jest zdecydowanie odwrotnie. Chroni zwierzęta przed nowotworami, zwłaszcza: jąder, najądrzy, listwy mlecznej. Ponadto całkowicie eliminuje ryzyko ropomacicza.
3. Maluszki są cudowne i na pewno znajdą domy - MIT! Mimo tego, że są śliczne - nie ma wystarczającej liczby chętnych, by je adoptować. Często, gdy pojawiają się pierwsze problemy, wiele z nich trafia do schronisk, a około 70% psów i kotów tam przebywających nie znajduje nowego domu i do końca swojego życia przebywa za kratami. Co drugi kot i co czwarty pies umiera w polskim schronisku.
4. Zwierzę stanie się leniwe i utyje - MIT! Kastracja eliminuje włóczęgostwo, którego skutki bywają częstokroć tragiczne. Ponadto zmniejsza terytorialność (znaczenie terenu moczem) i poziom agresji.
5. Sterylizacja jest nienaturalna – PRAWDA, ale udomowiliśmy zwierzęta i jesteśmy za nie odpowiedzialni. Nie tylko za nasze psy czy koty, ale także za ich dzieci oraz dzieci ich dzieci. Czy wyobrażacie sobie, że słodki misiek, którego oddaliście miłej rodzinie za jakiś czas, zamiast na kanapę, trafi do budy i na łańcuch? Nie ma co się łudzić - miliony zwierząt umierają z powodu głodu, chorób, braku właściwej opieki. Sterylizacja jest w tym wypadku najlepszym NIENATURALNYM rozwiązaniem!
6. Zabieg sterylizacji jest ryzykowny - jak każdy zabieg niesie on za sobą ryzyko, jednak jeśli przyrównać je do ryzyka potencjalnego ropomacicza, czy nowotworów, które zazwyczaj są śmiertelne, to jest ono warte podjęcia. Zabiegi przeprowadzane są przez doświadczonych lekarzy weterynarii, poprzedzone badaniami potwierdzającymi optymalny stan zdrowia naszych pupili. Zaznaczamy tutaj by kierować się nie ceną zabiegu, a doświadczeniem lekarza weterynarii.
7. Koszty. Często w okresie wiosennym gabinety proponują sterylizację w niższych cenach, ponadto można porozmawiać z weterynarzem o możliwości rozłożenia płatności na raty. Przyjmując zwierzę do domu, bierzemy odpowiedzialność za jego zdrowie – kastracja niewątpliwie wpisuje się w fakt dbania o dobrostan pupila.
8. Nie wysterylizuję suczki bo tak fajnie jest mieć szczeniaki – potrzebę zaopiekowania się bezbronnymi zwierzętami możesz zrealizować w schronisku .
Agata Karpik
Pomorski Koci Dom Tymczasowy