Miasto Wejherowo przystąpiło do międzynarodowego projektu CONE w ramach programu INTERREG Central Europa. Polskimi partnerami w realizacji projektu wartości 1,844 mln Euro jest Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk oraz Politechnika Gdańska.
Jak podkreślił dyrektor Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk Marcin Żuchowski projekt CONE oparty na naturze będzie miał charakter pilotażowy, w który będzie zaangażowanych kilka krajów, w tym Węgry, Czechy, Słowenia, Włochy i Polska, a miastem moderującym całość projektu będzie włoska Padwa. W ramach projektu powstanie tzw. żywe laboratorium o charakterze eksperymentalnym i stanowić będzie rodzaj pilotażowego wzorca dla innych samorządów.
Zakres realizowany przez miasto Wejherowo będzie dotyczył zasobów zieleni, dorzeczy i terenów zalewowych, ale będzie wymagał sporego zaangażowania społecznego przez okres 30 miesięcy, w tym partnerów gospodarczych np. 10 małych i średnich przedsiębiorców oraz 4 organizacji pozarządowych.
- W ramach wizyty studyjnej odwiedziliśmy miejsca, które będą poddane badaniom, a w które chcemy zaangażować mieszkańców żeby aktywnie włączyli się w planowanie i rozwój polityki przestrzennej miasta – mówi Marcin Żuchowski.
Podczas spotkania w Ratuszu omówiono szczegóły projektu oraz zadania stojące przed gminą. Poinformowano o kolejnych krokach w projekcie i za co uczestnicy projektu są odpowiedzialni zarówno z punktu widzenia projektu lokalnego jak i międzynarodowego. Określono też, co będzie głównym efektem memorandum i przedstawiono wspólne wytyczne oparte na naturze dla małych i średnich miast.
W spotkaniu wzięli udział m.in. zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska i dr inż. Magda Kasprzyk z Politechniki Gdańskiej oraz Marcin Żuchowski – dyrektor Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Bałtyk.