Realizacja projektu unijnego pod nazwą „Rewitalizacja przestrzeni publicznej śródmieścia Wejherowa” realizowana w parku sprawiła, że wejherowski park bez wątpienia stał się ulubionym miejscem spacerów i rodzinnego wypoczynku wśród mieszkańców Wejherowa.
Projekt rewitalizacji realizowany był od 2008 r. do września 2011 r. pod nazwą „Przywrócenie walorów historyczno-przyrodniczych parku miejskiego im. A. Majkowskiego w Wejherowie” i kosztował ponad 7 mln zł. Połowa wydatków została sfinansowana z funduszu UE. Oprócz wspomnianych projektów unijnych były też inne wydatki miasta na park wynoszące ok. 2 mln zł.
Rewitalizacja Parku Miejskiego w Wejherowie miała na celu przywrócenie walorów przyrodniczo-historycznych parku, a ichzakres obejmował odtworzenie i budowę ścieżek parkowych w ich historycznym przebiegu. Wykonano oświetlenie, pielęgnację zieleni i nowe nasadzenia. Dzięki wykonanej rewitalizacji park oferuje możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu każdemu. Mieści się tu m.in. amfiteatr, place zabaw dostosowane do różnych grup wiekowych, siłownie zewnętrzne i kawiarenka. Systematyczna rewitalizacja parku i powiązanie ciągami pieszymi z centrum i Kalwarią Wejherowską sprawiły, że park stał się urokliwym, wręcz magicznym miejscem odwiedzanym zarówno przez mieszkańców i turystów.
Pod koniec 2014 r. na kanale parkowym wybudowano efektowną fontannę. Wieczorami, kiedy rozbłyska kolorowanymi światłami, gromadzi tłumy wejherowian i gości spoza Wejherowa. Wzdłuż kanału przy ulicy Parkowej wybudowano chodnik, a wkrótce zamontowane zostaną także ławki.
Park Miejski przed rewitalizacją | Park Miejski po rewitalizacji |
Park wyróżniony prestiżową nagrodą
Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa
- Rewitalizacja Parku Miejskiego w Wejherowie miała na celu przywrócenie walorów przyrodniczo-historycznych parku, a zakres obejmował odtworzenie i budowę ścieżek parkowych w ich historycznym przebiegu. Wykonano oświetlenie, pielęgnację zieleni i nowe nasadzenia. Dzięki wykonanej rewitalizacji park oferuje możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu każdemu. Mieści się tu m.in. amfiteatr, place zabaw dostosowane do różnych grup wiekowych, siłownie zewnętrzne i kawiarenka. Systematyczna rewitalizacja parku i powiązanie ciągami pieszymi z centrum i Kalwarią Wejherowską sprawiły, że park stał się urokliwym, wręcz magicznym miejscem odwiedzanym zarówno przez mieszkańców i turystów.
Prace wykonane w Parku Miejskim:
2008 r. – wykonano meliorację nawodnionych obszarów parku — nowe drenaże i oczyszczenie rowów melioracyjnych; na dolnym tarasie kawiarenkę i scenę letnią;
2009 r. – wybudowano nowe ścieżki parkowe; aleję różaną z pergolami, altanę widokową; wykonano melioracje kolejnych obszarów parku;
2010 r. – wykonanozespół placów zabaw;
2011 r. –wybudowanokolejne odcinki nowych ścieżek parkowych; oświetlenie nowych ciągów pieszych; siłownię zewnętrzną fitness; miejsce na ognisko; częściowo utwardzono Polanę Piknikową; powstały kolejne trawniki z automatycznym systemem nawodnienia, nasadzenia drzew i krzewów;
2012 r. – wykonanomontaż literki alfabetu kaszubskiego;
2014 r. – oczyszczono i pogłębiono kanał Zachodni (od ul. Św. Jacka) i Północny (od ul. Parkowej); wykonano stylowy łukowy most nad kanałem i podświetlaną fontannę na kanale Zachodnim.
Nagrodzili nas
Wejherowski park laureatem konkursu „Modernizacja Roku 2011”
Miasto Wejherowo otrzymało I nagrodę w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku 2011” w kategorii Tereny Zielone za Rewitalizację Parku Miejskiego im. A. Majkowskiego w ramach projektu „Rewitalizacja Przestrzeni Publicznej Śródmieścia Wejherowa”.
Wyniki konkursu, do którego zgłoszono 922. inwestycje z całego kraju, a do finału zakwalifikowano 100, ogłosił komisarz konkursu – prezes Targów Pomorskich Roman Pikuła.
„...Tworzą Państwo obraz Polski, jaką pragnęlibyśmy powszechnie oglądać i w jakiej chcielibyśmy żyć....” napisał Bronisław Komorowski – Prezydent RP w swoim liście skierowanym do uczestników konkursu. Jest to kolejna nagroda dla miasta w tym konkursie. Jedną z nich była np. nagroda za odnowienie budynku ratusza w 2004 roku, jako najlepiej odrestaurowanego zabytku.