Jedną z wielu przyczyn ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego oraz brak znajomości postępowania na wypadek unieruchomienia pojazdu lub zabłądzenia podczas podróżowania. Dlatego też aby bezpiecznie podróżować należy pamiętać:
PRZED PODRÓŻĄ: Należy sprawdzić następujące elementy twojego samochodu:
Załóż dobre, zimowe opony. Upewnij się, że opony mają odpowiedni bieżnik. Uniwersalne opony radialne zazwyczaj nadają się do większości warunków zimowych. Jednakże, przepisy w niektórych krajach wymagają na swoich drogach stosowania opon z łańcuchami lub opon śniegowych z kolcami.
PODCZAS PODRÓŻY: Gdy pojazd jest unieruchomiony podczas śnieżycy:
Pozostań w samochodzie. Nie opuszczaj pojazdu w celu poszukiwania pomocy, chyba że pomoc jest widoczna w odległości 100 metrów.
Uruchamiaj silnik co godzinę na 10 minut. W czasie pracy silnika włącz ogrzewanie oraz zewnętrzne światła samochodu.
Zachowaj ostrożność z uwagi na trujące działanie tlenku węgla w spalinach. Utrzymuj rurę wydechową wolną od śniegu i lekko uchyl okna dla wentylacji.
Wykonuj lekkie ćwiczenia dla utrzymania krążenia krwi. Od czasu do czasu klaskaj w dłonie, wykonuj wymachy ramionami. Staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo. Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę.
Unikaj zbędnego lub nadmiernego wysiłku. Zimne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca. Nadmierny wysiłek, taki jak odgarnianie śniegu albo pchanie samochodu może spowodować atak serca albo jakieś inne zdrowotne dolegliwości.
Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0oC może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej -300 C
Ostrzeganie i Alarmowanie Ostrzeżenie - oznajmia, że surowe, zimowe warunki pogodowe mogą dotknąć twój rejon.
Alarm - oznajmia, że surowe, zimowe warunki pogodowe ogarną twój rejon. Alarmowanie o śnieżycy - oznacza, że za kilka godzin spodziewane są duże opady śniegu albo zamiecie oraz ciągłe wiatry o prędkości powyżej 50 km/h.
Odmrożenia i wychłodzenia organizmu
Odmrożenie - jest dotkliwą reakcją na oddziaływanie zimna, co może oznaczać dla poszkodowanych trwałe uszkodzenia odmrożonych części ciała. Utrata czucia oraz bladość palców rąk i nóg, nosa, małżowin usznych – są oznakami odmrożenia.
Wychłodzenie – jest stanem, gdy temperatura ciała spada poniżej 350 C. Oznakami wychłodzenia są: nie kontrolowane drżenie, powolna mowa, zaniki pamięci, częste jąkanie się, senność i poczucie wyczerpania. Jeżeli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia – rozpocznij powolne ogrzewanie osoby i poszukuj natychmiastowej pomocy medycznej. Rozpocznij od ogrzewania torsu tej osoby. Użyj własnego ciała do udzielenia pomocy. Ramiona i nogi powinny być ogrzewane na końcu, ponieważ stymulacja kończyn może spowodować kierowanie zimnej krwi do serca i prowadzić do zaburzeń pracy serca.
Ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem.
Nigdy nie podawaj osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem czegokolwiek z kofeiną np. kawy lub herbaty oraz alkoholu. Kofeina, jako stymulator, może spowodować przyśpieszone bicie serca i przez to zwiększać efekt wychłodzenia ciała. Alkohol, jako środek depresyjny, może także przyśpieszyć chorobliwe efekty obniżonej temperatury ciała.